Gabriel Mwaura Njoroge

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

It is with humble acceptance of God’s will that we announce the death of Gabriel Mwaura Njoroge of Ongata Rongai, Maasai Lodge, Kajiado County.

Which occurred on Monday, 1st August 2022 after long illness bravely borne.

The late Gabriel was son to the late Micheal Njoroge and the late Elizabeth Wangui Njoroge of Kaharo Village Kandara Murang’a County.

Husband to the late Racheal Wahu Mwaura and Stella Cheroitich Mwaura of Ongata Rongai. Father to the late Micheal Njoroge Mwaura and Dylan Kiptoo Mwaura.

Father-in-law to Agnes Waithira Njoroge. Brother to the late Julia munyu,The the late Hanna Wanjira, the late Murenwa Njoroge, Philip Ndungu, Ester Wanjiru, Peter Warui, Lucy Nyambura and Virginia Wambui.

Grandfather to Sharon Njoroge, Mwaura Njoroge, Betty Njoroge, Kevin Njoroge and Muthana Njoroge.

A great-grandfather to three. Son-in-law to the late Mr & Mrs Wairia Muthana and the late Mr & Mrs Richard Boinnet.

Brother-in-law to the late Wacai, the late Mburu, the late Njanju, Miriam and Njoroge muthana, Kamau, Ruth, the late Nyoike, Kimani, Nyakeru, Kariuki all from Nuranga and Philip, Gilbert,Victor, Careb,Teddy, the late Emily Boinnet all from Nakuru County.

Uncle to George,Tony, Cathy, Reginah,Vincent, Kangethe, jimmy among others. Friends and relatives are meeting daily at his home in Rongai and Kaharo Village Ngararia, Kandara.

Memorial service will be held today at sacred Heart Catholic Church Ongata Rongai at 2.00pm.

The cortege will leave Kenyatta University Mortuary Thika Road at 8.00am, followed by funeral service at 11.00am and burial at his ancestral home in Kaharo Village Ngararia Location Kandara Constituency Murang’a County, on 6th August 2022.

2nd Timothy 4:7 “I have fought the good fight! have finished the race, I have kept the faith.” Till we meet again RIP.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
1 reply
  1. Willy Kabubi
    Willy Kabubi says:

    Kwa familia ya Gabriel Mwaura,
    Salamu nyingi na poleni sana kwa kumpoteza baba,babu na rafiki yenu katika kifo.
    Kusema kweli, sisi wote hupatwa na huzuni kubwa hasa wakati kama huu.
    Hata hivyo mnaweza kupata faraja kutokana na maneno ya Bwana Yesu alipofika kwa familia moja iliyokuwa ikiomboleza kifo cha ndugu yao Lazaro.
    Katika andiko la Yohana 11:11-44, linaonyesha jinsi watu wote hata Yesu mwenyewe walivyo kuwa na huzuni kubwa. Andiko hili linaweza kuwa fariji sana kujua kwamba Yesu alimfufua Lazaro na watu wote wakashangilia sana.
    Wakati huu iweni na hakika na maneno haya ya Bwana Yesu katika andiko la Yohana 5:28,29 “Msishangazwe na jambo hili, kwa maana saa inakuja ambayo wote walio katika makaburi ya ukumbusho watasikia sauti yake na kutoka huko….”
    Basi nimatumaini yangu kwamba maandiko yayo yatawafariji nyote wakati huu mgumu.
    Kwa habari zaidi fungua website hii http://www.jw.org
    Nawatakia mema. Asanteni.

    Reply

Leave your Condolence

Want to leave a Condolence Message?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *